Mindaugo ir Ievos Smilgių šeimos aliejaus ūkis

 • Baigę studijas sutuoktiniai grįžo į Mindaugo tėvų namus Gudelių k. (Igliaukos sen.) ir tęsė jų pradėtus darbus. Supratę, kad iš tradicinio ūkio naudos mažai, jį perorganizavo ir ėmė auginti įvairius pluoštinius augalus. Iš jų Smilgiai spaudžia aliejų – tai ir yra pagrindinė ūkio veikla. Ir nors prieš imdamiesi naujos veiklos ūkininkai svarsto, ar verta, sako, kad vis dėlto ne ekonominiai skaičiavimai juos veda į priekį. Svarbiausia jiems – žinojimas, kad jų darbas kažkam naudingas.

  Su laiku Smilgiai ėmė galvoti ir apie kitokių produktų gamybą. Namuose vis dažniau pakalbėdavome apie aliejaus spaudimo ir pardavimo galimybes. Įsigiję presą ėmėme sėti aliejaus spaudimui reikalingą žaliavą – linus, po kelerių metų ir pluoštines kanapes. Jau keleri metai saugome geltonųjų burnočių rūšį, kurios Lietuvoje auginama itin mažai. Vietos suradome ir senovinei judrai, dar vadinamai laukiniais linais. Šių augalų netradiciniais nedrįsčiau vadinti, priešingai, tai yra senoviniai, tradiciniai, lietuviški augalai, kuriuos, deja, lietuviškuose laukuose šiandien retai pamatysi.

  Perkamiausi yra Lietuvos tautinio ir kulinarinio paveldo sertifikatus turintys šaltai spausti linų sėmenų, pluoštinių kanapių, judros aliejai. Juos spaudžiant temperatūra pakyla ne daugiau nei 35–42º C. Tokioje temperatūroje išlieka visos naudingosios medžiagos, dėl kurių žmonės ir naudoja šiuos aliejus.
  Dažniausiai aliejų perka maisto gamybai, bet žinome, kad naudoja ir kaip cheminių vaistų pakaitalą. Juk nuo seno žinoma, kad linų sėmenų aliejus malšina skrandžio skausmus, o pluoštinių kanapių aliejus padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį. Šį aliejų renkasi ir jaunos mamos kaip alternatyvą sintetiniams vaikiškiems vitaminams. Klientai teigia, kad kylantį rūgštingumą jiems greitai padeda įveikti judros aliejus.

  Mes džiaugiamės galėdami Jums suteikti galimybę paragauti tradicinio aliejaus, kuris mūsų ūkyje prasideda nuo sėklelės. Patys auginame, rūpinamės, imame derlių, valome, ruošiame, spaudžiame, parduodame. O Jums bereikia mėgautis šviežumu.

  KANAPYNĖ (kanapinė druska) 100 g, ūk. Smilgiai

  Kanapynė tinka barstyti į salotas, dėti į duoną, bandeles, sausus pusryčius, košes.

  Kaina 220
  Baltųjų garstyčių aliejus 200 ml, ūk. Smilgiai

  Šaltai spaustas garstyčių aliejus yra gana išskirtinio kvapo ir skonio.

  Kaina 350
  Pluoštinių kanapių aliejus 100 ml, ūk. Smilgiai

  Pluoštinių kanapių aliejus - jis yra „gyvas“, nerafinuojamas ir nefiltruojamas.

  Kaina 395
  Žalioji kanapių arbata 30 g, ūk. Smilgiai

  Žalioji kanapių arbata - skani, kvapni, raminanti.

  Kaina 430